Marek Strzelecki Kancelaria Adwokacka tel. 789 413 540

Igołomia 293 oraz ul. Kurkowa 3/3 w Krakowie, e-mail: strzeleckimarek@interia.pl

Opublikowano: 2010-01-11

Przerwanie urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym (nie płatnym) jeszcze ponad rok, ale
zaszłam w drugą ciążę i słyszałam, że mogę go przerwać i w dniu w
którym miałabym się pojawić w pracy mogę przynieść L4 i do porodu
być na zasiłku chorobowym. Niestety w pracy się dowiedzieli o moich
planach i powiedzieli, że jest to niedopuszczalne. Proszę o pomoc w tej
sprawie. Teoretycznie podobno mogę tak postąpić, ale chciałabym
wiedzieć jak zrobić to zgodnie z prawem, żeby nikt się nie przyczepił,
że idę na L4 tylko dlatego żeby dostawać pieniądze. I czy jeśli tak
postąpię to czy moja firma może wyciągnąć z tego jakieś konsekwencje,
np. zwolnić mnie, gdy będę chciała przejść potem na wychowawczy, bo
tym mi grożą? (mam umowę na czas nieokreślony)


Szanowna pani Agnieszko,

Pierwsza uwaga to taka, iż w związku z faktem, że posiada pani umowę o prace na czas nieokreślony od 1 dnia ciąży jest pani pod ochroną Kodeksu Pracy, który uniemożliwia zwolnienie pracownicy w ciąży na zwykłych zasadach (gdyby to była umowa na czas określony to ochrona jest dopiero od 3 miesiąca ciąży).
Można pracownicę w ciąży podczas takiej jak pani umowa na czas nieokreślony zwolnić tylko dyscyplinarnie (art. 52 KP), albo tylko gdy jest upadłość albo likwidacja całego zakładu pracy.

Zgodnie z art. 1861 KP § 1 – Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§ 2. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.
Tak więc także teraz w czasie urlopu wychowawczego jest pani chroniona przed zwykłym wypowiedzeniem umowy o pracę.

Jeżeli jednak chce pani przerwać urlop wychowawczy i pójść na zwolnienie lekarskie (L 4) musi pani najpierw przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy.
Zgodnie z art. 1863 KP – Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Tak więc musi pani poinformować pracodawcę co najmniej na 30 dni wcześniej, że przerywa pani urlop wychowawczy i wraca do pracy. Np. jak poinformuje pani pracodawcę w poniedziałek 11 stycznia 2010 to termin upłynie 10 lutego i wtedy jest to Pani pierwszy dzień pracy po urlopie. Dopiero wówczas ten pierwszy dzień w razie wystawienia zwolnienia chorobowego jest dla pani płatny.
Zgodnie z Art. 1864 KP – Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Pracodawca nie może Pani 10 lutego nie dopuścić do pracy! Aby jednak tego dnia nie mógł pani wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę – musi mu Pani przedłożyć zaświadczenie ginekologa o Pani ciąży. Jednocześnie albo w dowolnym późniejszym dniu w zupełnie legalnie może Pani zachorować i pobierać zasiłek chorobowy na podstawie LR wystawionego przez ginekologa. Oczywiście pracodawca ma prawo zawiadomić ZUS iż zwolnienie jest nieprawdziwe i ZUS zawsze może Panią wezwać na kontrolę przed lekarzem orzecznikiem ZUS.

Jeżeli wróci pani do pracy, przedstawi zaświadczenie o ciąży przed tym kolejnym porodem i przyniesie L4 – (skorzysta Pani ze zwolnienia lekarskiego) to art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – przewiduje zasiłek w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność jej wykonywania opisana art. 6 ust.2 przypada w okresie ciąży. W takim przypadku będzie Pani pobierała zasiłek chorobowy liczony wedle wynagrodzenia i innych pobieranych składników z okresu 12 ostatnich miesięcy pracy (czyli sprzed 1 porodu).

Reasumując- koniecznie musi pani w swoim interesie powiadomić pracodawcę o ciąży – co nie pozwoli mu wypowiedzieć umowy o pracę aż do końca urlopu macierzyńskiego na dziecko, z którym jest pani teraz w ciąży.

Z poważaniem,

WWW.porada-prawna24.pl