Marek Strzelecki Kancelaria Adwokacka tel. 789 413 540

Igołomia 293 oraz ul. Kurkowa 3/3 w Krakowie, e-mail: strzeleckimarek@interia.pl

Opublikowano: 2009-05-05

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca.

Mój wujek jest obywatelem Niemiec. Wkrótce przejdzie na emeryturę i chciałby zamieszkać w Polsce. Dotychczas często nas odwiedzał, a w młodości mieszkał kilka lat w Polsce. Wujek chciałby kupić dom i trochę ziemi, ale to podobno zabronione dla cudzoziemców. Czy to prawda?
Michał

Zgodnie z art. 8 ust 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców od 1 maja obywatele Unii nie muszą uzyskiwać zezwolenia, aby kupić dom w Polsce. Nie jest to również uzależnione od tego czy cudzoziemiec mieszkał kiedykolwiek w Polsce.

Bez zezwolenia wujek nie będzie jeszcze mógł kupić ziemi. Nieruchomości rolne i leśne pozostaną objęte ograniczeniami do 1 maja 2017 r.

Jednakże od tej reguły istnieją sytuacje wyjątkowe. Gdyby nieruchomość rolna lub leśna, którą planuje kupić wujek była położona na terenie województw zachodnich, cudzoziemiec może kupić ją bez zezwolenia, jeżeli przez co najmniej siedem lat dzierżawił tam gospodarstwo rolne i przez ten czas legalnie mieszkał na terenie Polski. W wypadku województw Polski wschodniej i centralnej oraz województwa śląskiego, aby cudzoziemiec mógł bez zezwolenia kupić w Polsce ziemię rolną lub leśną, musi dzierżawić ją oraz legalnie mieszkać w Polsce przez trzy lata.