Opublikowano: 2009-10-21
Zmiana ośmieszającego nazwiska
Witam Państwa serdecznie. Zwracam sie w sprawie związanej ze zmianą nazwiska, które jest ośmieszające. Chodzi mi o bliska dla mnie osobę. Chłopak bardzo chciałby zmienić nazwisko. Problem w tym, ze oboje nie wiemy czy będzie to możliwe.
Szanowna pani,
- Podstawa prawna wniosku o zmianę imienia lub nazwiska zawarta jest w art. 4 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. 2008 r. Nr 220 poz. 1414).
- Kierownik właściwego Urzędu Stanu Cywilnego uwzględni wniosek wyłącznie z ważnych powodów. Powodem takim jest imię lub nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, potrzeba zmiany na imię lub nazwisko używane, sytuacja gdy imię lub nazwisko zostało bezprawnie zmienione, lub też zmiana na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada. Nie są to jedyne przesłanki, mogą być też inne, ważne powody.
- Należy odróżnić sytuację, w której osoba po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie, na podstawie art. 59 kro chce powrócić do nazwiska używanego przed zmianą wskutek zawartego małżeństwa. W tym przypadku rozwiedziony małżonek składa w terminie 3 miesięcy oświadczenie o powrocie do nazwiska a nie wniosek na podstawie ustawy o zmianie imienia i nazwiska.
- W każdym przypadku należy udowodnić, że spełnione są przesłanki uzasadniające zmianę imienia czy nazwiska. W tym zakresie bani bliski powinien wskazać konkretne przypadki z jego życia sąsiedzkiego, życia zawodowego, życia szkolnego. Należy wskazać w tych konkretnych sytuacjach życiowych dlaczego i jak jest wyśmiewany i dlaczego oraz jak to wpływa na jego konkretne sytuacje w życiu rodzinnym, sąsiedzkim, zawodowym i szkolnym. O podanie tych sytuacji będę prosił w pytaniach poprzedzających sporządzenie pisma dla państwa. Należy wskazać na jakie nazwisko chciałby zmienić (najlepiej rodowe jego matki – wówczas nie będzie żadnych podejrzeń o stronniczość lub interesowność). W większości przypadków spotykałem się ze zmianą nazwiska na nazwisko rodowe matki i takie wnioski były uwzględniane. W myśl ustawy, zmiana rozumiana jest zarówno jako zmiana pisowni, jak i nadanie jej właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego, oraz zmiana na zupełnie inne. Wniosek można składać, gdy nosimy nazwisko (lub imię) ośmieszające i nie licujące z godnością człowieka, używamy innego niż to, które mamy w dowodzie osobistym, chcemy nosić je na prawa innego państwa, którego obywatelstwo też posiadamy lub naszym celem jest wrócić do tego, które zostało nam zmienione.
- Wniosek składa się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, który wydaje decyzję – art. 12 ustawy. Do wniosku, zależnie od przypadku, dołączyć należy odpowiednie dokumenty, takie jak: odpis zupełny aktu urodzenia, małżeństwa czy odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeśli zmiana rozciąga się również na nie. Cała procedura trwa około miesiąca.
- Złożenie wniosku obarczone jest opłata skarbową w kwocie 37 złotych.