Marek Strzelecki Kancelaria Adwokacka tel. 789 413 540

Igołomia 293 oraz ul. Kurkowa 3/3 w Krakowie, e-mail: strzeleckimarek@interia.pl

Opublikowano: 2009-04-20

Handel w internecie

Czy każda sprzedaż dokonana na aukcjach internetowych i nierozliczona w ramach działalności gospodarczej naraża podatnika na konsekwencje karne?
Istotę stanowi w tym wypadku określenie czy można sprzedającemu w sieci przypisać, że prowadzi działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Jeśli te warunki są spełnione należy zarejestrować działalność i rozliczać przychody w ramach firmy. Jeśli zatem sprzedajemy w sieci np. niepotrzebne książki czy ubrania to nie spełniamy obowiązku rozliczania tych przychodów. Jeśli jednak używane ubrania sprzedajmy w hurtowych ilościach to taka działalność może zostać uznana za handlową nastawioną na zysk.
Więcej szczegółowych informacji udzieli ekspert BIURA PRAWNEGO.