Dziecko do czasu uzyskania pełnoletniości nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych- oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani czynnościach administracyjnych. Jednakże każda osoba ma zdolność sądową rozumianą jako możliwość występowania jako strona w procesie.
Jeżeli dziecko nie ukończyło ono 13. roku życia, czyli nie nabyło nawet częściowej zdolności do czynności prawnych, zgodę na przesłuchanie dziecka powinien wyrazić jego prawny opiekun – rodzic.
W sprawach karnych dziecko, które nie ukończyło 15 lat może być przesłuchane tylko wtedy, gdy jego zeznania są niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy. Przesłuchanie musi odbyć się wyłącznie jeden raz i w obecności biegłego psychologa.
Kolejne zagadnienie stanowi możliwość skorzystania przez dziecko z prawa do odmowy złożenia zeznań, które dotyczą osoby mu najbliższej. Dziecko może odmówić zeznań, jeśli sprawa dotyczy jego rodziny. Organ prowadzący przesłuchanie musi mieć pewność, że dziecko zrozumiało udzielone mu pouczenie i na jego podstawie świadomie podjęło decyzję. Kwestia ta powinna być również rozwiązywana przy udziale i pomocy biegłego.
Więcej szczegółowych informacji udzieli ekspert BIURA PRAWNEGO