Czy odsetki nie podlegające spłacie (chodzi o 70% odsetek) przy przekształceniu prawa lokatorskiego we własnościowe na podstawie Ustawy o pomocy Państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych z 1995r. stanowią majątek dorobkowy małżonków i podlegają podziałowi? Mieszkanie zostało spłacone w 1999r. Przekształcenie prawa nastąpiło w 2000r.
Szanowny Panie,
Z treści pana zapytania nie wynika, czy w 1999 r. obowiązywała pana z żoną wspólność majątkowa, ale zakładam, że tak było. Podobnie nie wskazuje pan, kiedy wspólnota majątkowa ustała. Zakładam także że było to po przekształceniu lokalu w 2000 roku. (informacji tych nie znalazłem też w Pana zapytaniu z marca b.r.).
Skoro zatem to prawo spółdzielcze lokatorskie stanowiło majątek wspólny - należałoby przyjąć taką argumentacje, iż środki z tytułu umorzonego kredytu (nie spłacanego przez małżonków) a zaciągnięte przez spółdzielnie stanowiły niejako przysporzenie dla obojga małżonków. Takie tez jest stanowisko SN.
Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 26 kwietnia 1995 r., III CZP 41/95, źródło: LexPolonica nr 303690, opublikowane OSNC 1995/9 poz. 121, Prokuratura i Prawo - dodatek 1995/7-8 poz. 43, Wokanda 1995/6 str. 5
„Kwotę umorzoną w dacie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do lokalu (…) należy traktować jako dorobek małżonków nawet wtedy, gdy tylko jedno z małżonków pokryło z majątku odrębnego wkład mieszkaniowy oraz wkład budowlany związany z przekształceniem tego prawa.”
Takie samo stanowisko prezentuje również doktryna w osobach sędziów Sądu Najwyższego (Helena Ciepła, Bronisław Czech, Tadeusz Domińczyk, Stanisława kalus, Kazimierz Piasecki, Marek Sychowicz) – autorzy pozycji: „Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Komentarz pod red. Kazimierza Piaseckiego”. LexisNexis, 4 wyd. Warszawa 2009, str. 186.
Z poważaniem,
Biuro Prawne