Obowiązek alimentacyjny jest uregulowany w przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zgodnie z art. 133 §1 kro rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych na dziecko – tak długo jak dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Tak ukształtowany obowiązek ciąży na rodzicu a dochodzić alimentów na drodze postępowania sądowego może dziecko. To nie rodzic jest powodem, tylko małoletnie dziecko reprezentowane przez tego rodzica. Rodzic tylko występuje w imieniu małoletniego dziecka. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie samodzielnie występuje o podwyższenie alimentów.
W pozwie o podwyższenie alimentów należy wykazać, że od czasu, kiedy sąd poprzednio orzekał o alimentach, nastąpiła zmiana albo potrzeb dziecka, albo możliwości rodzica. Należy się wiec odnieść do poprzedniej sprawy, której orzeczono alimenty. Konieczne mogą okazać się nie tylko argumenty słowne, ale również przedstawienie dokumentów potwierdzających powoływane okoliczności czy powołanie świadków.
Pozew należy złożyć albo do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania rodzica, albo miejsca zamieszkania dziecka. Treść pozwu powinna zawierać oznaczenie ze wskazaniem ich adresów, Pozew musi zawierać oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest wnoszony. W dalszej kolejności należy wskazać wartość przedmiotu sporu, określić żądanie pozwu, a więc w jakiej wysokości alimentów domaga się powód. W dalszej kolejności należy podać wnioski dowodowe oraz uzasadnić żądania i wnioski.
Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest w całości zwolniona od kosztów sądowych. ale w razie przegrania sprawy może zostać obciążona kosztami zastępstwa procesowego.
pomocy w sporządzeniu pozwu udzieli ekspert. pisz biuro@porada-prawna24.pl